Άτταλος και Ηρακλής έκαναν διαφήμιση του ποδοσφαίρου

Όταν στο 9ο λεπτό του αγώνα το σκορ είναι 0-2, στο 16ο λεπτό 2-2 και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώνεται σε 5-3, τότε το ματς μόνο αναμέτρηση της Α κατηγορίας ΕΠΣΔΑ δεν θυμίζει. ΑΤΤΑΛΟΣ και ΗΡΑΚΛΗΣ έδωσαν ρεσιτάλ ποδοσφαίρου, σε ένα παιχνίδι που είχε οκτώ γκολ, αμέτρητες χαμένες ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, ανατροπές στη διακύμανση του σκορ και …μια κόκκινη κάρτα!

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ, στο πρώτο κιόλας λεπτό με τον Γεωργιάδη. Σαν να μην έφτανε αυτό, οκτώ λεπτά αργότερα (9ο λεπτό),  ο Κ. Πατσιονίδής με κεφαλιά, διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Το 0-2 φαίνεται ότι «ξύπνησε» τους ποδοσφαιριστές του Άτταλου και με αντεπίθεση διαρκείας, στην αρχή μείωσαν το σκορ με αυτογκόλ του Κάτσου, στο 14ο λεπτό, ενώ δυο λεπτά αργότερα, ο Μπαγδάτογλου έκανε το 2-2 με δυνατό σουτ.

Η ισοφάριση επέδρασε ευεργετικά στην ψυχολογία των παικτών του Άτταλου, οι οποίοι κατάφεραν την ολική ανατροπή δυο λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και πάλι με τον Μπαγδάτογλου. Ο ταχύτατος χαφ, με σουτ-κεραυνό έξω από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στο γάμα της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Τζωρτζινάκη.

Στην επανάληψη, ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους για μια ακόμη φορά. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ποιο συγκεκριμένα στο 46ο λεπτό, ο Β. Πατσιονίδης, κάνει το 3-3.

Στο 62ο λεπτό, νέο προβάδισμα για τον Άτταλο, με τον Ν.Θ. Μαριόλη και ένα λεπτό αργότερα η φάση της αποβολή του Β. Πατσιονίδη για κτύπημα εκτός φάσης. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι παίκτες του Ηρακλη’ προσπάθησαν, δημιούργησαν ευκαιρίες όπως αυτή του 74ο λεπτού, όταν ο Μουκέας απέκρουσε κεφαλιά του Κατσαφαρου σχεδόν εξ’ επαφής, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαριόλης Ν.Θ με ωραίο πλασέ, έγραψε το τελικό 5-3 για την ομάδα του Άτταλου.

Διαιτητής: Σ. Δημητρόπουλος

Βοηθοί: Γ. Κρέτσιμος, Α. Καντανολέων

Παρατηρητής: Χ. Ασλανίδης

Γιατρός: Σ. Πιλίλης

ΑΤΤΑΛΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ: Μουκέας, Χωραβάτης, Παπαδόπουλος (80ο Πλαβούκος, Γαλανός, Μαριόλης Γ., Ασλανίδης, Μπαγδάτογλου (58ο Κοντόσταυλος), Καλαϊτζίδης (63ο  Καμαρά), Μαριόλης Ν.Θ., Στρατιδάκης, Χριστοδουλίδης (71ο Απαζίδης)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ: Τζωρτζινάκης, Τζαφέρης (61ο  Πέππας), Κάτσος, Σκαμαντζούρας, Πατσιονίδης Κ., Πατσιονίδης Β. (63ο αποβολή), Γεωργιάδης, Κόρμαλης (75ο Κατσάφαρος), Τσεβάς, Γκόρος, Κώνστας (66ο  Μουράτι)

Κοινοποίηση σε :
Προηγούμενο άρθρο Γιάννης Γκιώκας: Την «ανάπτυξη» των βωξιτών τους την χαρίζουμε…