«Απόδραση» του ΒΥΖΑ από την Ελευσίνα

Ένα ντέρμπι από τα παλιά, με πρωταγωνιστές τις ομάδες του Πανελευσινιακού και του Βύζα, διεξήχθη το Σάββατο 20/10 στο δημοτικό στάδιο Ελευσίνας.

Μεγάλος νικητής ο Βύζας με σκορ 1-2, πραγματοποιώντας μάλιστα ολική ανατροπή, αφού στο πρώτο ημίχρονο είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με γκολ του Μπέχλη, από το 13’ λεπτό.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τους δυο μονομάχους να έχουν την υπέροχη από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος, οι «σταχυοφόροι» ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν στο σκορ και θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν σουτ του Μπέχλη στο 27’ λεπτό, απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του Βύζα Κατσικούρης.

Στο δεύτερο μέρος, οι «κιτρινόμαυροι» του Βύζα επικράτησαν ολοκληρωτικά, έχασαν ευκαιρίες, είχαν δυο δοκάρια και κατάφεραν στο 84’ λεπτό να φέρουν το ματς στα ισα, με δυνατό σουτ του Δρίτσα. Τέσσερα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 88’ λεπτό, ο Πουλάκος με κοντινή προβολή μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Πανελευσινιακού, στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα του τερματοφύλακα Νικολάκη, χαρίζοντας έτσι το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

Με την σπουδαία αυτή νίκη, οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πινάκα της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΔΑ, έχοντας συγκεντρώσει δώδεκα (12) βαθμούς σε τέσσερα (4) ματς.

Διαιτητής: Φ. Ντάουλας

Βοηθοί: Μ. Δημόπουλος, Γ. Κρέτσιμος

Παρατηρητής διαιτησίας: Ν. Παστρωμάς

Παρατηρητής αγώνα: Χ. Ασλανίδης

Πανελευσινιακός: Νικολάκης, Κακοσίμος Ε., Μιχαήλος (54΄ Μπουρντένης), Πετσίτης, Γουβαλάρης, Ατματζίδης, Μπέχλης, Τούσης, Παντελίδης (68΄ Αμπαζάι), Παπαδάκης, Κακοσίμος Γ.

Βύζας: Κατσικούρης, Μάλλης (89΄ Μαυρονάσος), Χάρμπαλης (55΄ Πουλάκος), Έβερετ, Εμετό (46΄ Καραγιάννης), Φλέγκας, Βούκα, Κουρκούτης, Δρίτσας, Κλωνάρης, Σερέπας (89΄ Μαυρονάσος)