Δεύτερο θετικό αποτέλεσμα για τον ΜΙΜΑ

Δεύτερο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα για την ομαδα του ΑΟ Μίμας Μικρασιατική (είχε προηγηθεί η ισοπαλία της πρεμιέρας με τον Θρασύβουλο). Σε παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο 6/10, οι «Μικρασιάτες» επικράτησαν επί του σκληροτράχηλου Απόλλωνα Ποντίων Ασπροπύργου, με σκορ 2-0.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό, με αρκετές προσωπικές μονομαχίες, γεγονός που οδήγησε τον διαιτητή του αγώνα κ. Φίτσα, να κιτρινίσει συνολικά 9 ποδοσφαιριστές. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι: Χαμπιλάι Φ. στο 44΄ λεπτό, έπειτα από φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ του τερματοφύλακα του Απόλλων, Σωπιάδη.

Λίγο πριν το τέλος και πιο συγκεκριμένα στο 88΄λεπτό, ο Λαοκράτης Μπαγδάτογλου  με συρτό σουτ, «κλείδωσε» την νίκη για τους γηπεδούχους, πετυχαίνονται το δεύτερο γκολ του αγώνα (η μπάλα κτύπησε πρώτα στο κάθετο δοκάρι και στην συνεχεία κατέληξε στα δίχτυα), εν μέσο έξαλλων πανηγυρισμών.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 41’ λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ, κεφάλια του Σιδηρόπουλου κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια κατέληξε άουτ.

Διαιτητής: ΦΙΤΣΑΣ Γ.

Βοηθοί: ΦΑΡΜΑΚΗΣ Κ. – ΛΑΘΟΥΡΑΣ Γ.

4ος: ΠΛΑΚΑΣ Σ.

ΑΟ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΜΙΜΑΣ: Μάππας, Τζαφέρης (88’ Καλαιτζής), Λέζη, Συριανός, Νότα, Μαγουλάς, Χαμπιλάι Φ (64’ Ζουμπουρλής), Μανώλης, Μπαγδάτογλου, Βλακοκυριάκος (70’ Γκουτσούλας), Σακερλής (46’ Κουφής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΙΩΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ: Σωπιάδης Α, Σωπιάδης Θ, Μυρσίνιας, Μιχαηλίδης, Συμεωνίδης (86′ Ευσταθιάδης Κ), Μπαρτόκ (64′Αδελφόπουλος), Σοφιανίδης Β, Ασλανίδης, Κομιώτης (83’ Σοφιανίδης Χ), Σιδηρόπουλος, Παναγιώτου, Ντάκας (73’ Μαυρίδης).