Η ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ «έσβησε» το όνειρο του ΒΥΖΑ για άνοδο

Σε «κακό εφιάλτη» εξελίσσονται τελικά τα τοπικά ντέρμπι για τον Βύζα.

Μετά την ήττα της 11ης αγωνιστικής από τον ΜΙΜΑ με σκορ 2-1, μια ακόμη ήττα με το ίδιο σκορ, ήρθε να προστεθεί στα φετινά αρνητικά αποτελέσματα της ιστορικής ομάδος, στην πορεία προς τον τίτλο και την άνοδο. Η υπόθεση «τίτλος-άνοδος», γίνεται πλέον πολύ δύσκολη, αφού η απόσταση που χωρίζει τους κιτρινόμαυρους από τον πρωτοπόρο ΑΚΡΑΤΗΤΟ, είναι στην καλύτερη περίπτωση 5 βαθμοί!!! και αυτό με την προϋπόθεση, ότι στον εξ’ αναβολής αγώνα με τον ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ δεν θα έχει βαθμολογικές απώλειες.

Θα πρέπει λοιπόν, στις οκτώ αγωνιστικές που απομένουν μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, να συμβούν κυριολεκτικά «Πράματα και Θάματα», ώστε να μπορέσει η ομάδα του ΒΥΖΑ να επιτύχει τον στόχο της.

Το τοπικό ντέρμπι με τη ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟ είχε ένταση, αρκετές προσωπικές μονομαχίες, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έδειξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, αποφασισμένοι να «κτυπήσουν» το παιχνίδι.

Το σκορ για τους Νέο-περαμιώτες, άνοιξε μόλις στο 13’ λεπτό ο Καμπόλης, με ωραίο τεχνικό σουτ που κατέληξε στην δεξιά γωνία του πορτιέρο του ΒΥΖΑ Μπαλασάκη. Μετά την επίτευξη του γκολ της ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν καταιγιστικά. Οι παίκτες του Μάκη Πανταζή έκαναν ευκαιρίες, είχαν ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ και γενικά έδειχναν ότι με τον ένα η τον άλλο τρόπο, θα έφταναν στην ισοφάριση.

Το 1-1 για τους φιλοξενούμενους έγινε στο 27’ λεπτό, όταν ο Βούκα με άψογο πλάσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μικρού. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο με το πρώτο ημίχρονο. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Βύζα πιθανά υπό το βάρος του άγχους ενός θετικού αποτελέσματος, παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών. Έχοντας αρκετές λάθος μεταβιβάσεις στον χώρο του κέντρου και χωρίς λύσεις στον επιθετικό τομέα, μοιραία άρχισαν να δέχονταν φάσεις, κυρίως από τις γρήγορες αντεπιθέσεις των παικτών της Νέας Περάμου. Παρόλα αυτά, στο 73΄λεπτο, ο Δρίτσας έχασε μοναδική ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στον Βύζα, όταν έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Από το σημείο αυτό και μετά, οι ποδοσφαιριστές του ΒΥΖΑ κυριολεκτικά σίγησαν. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στο 74΄ με τον Κουσίδη, στο 78΄ με τον Σεβαστή και στο 83΄ με τον Σαχόλι.

Τελικά η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο 84’ λεπτό, όταν ο Γαλανός με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1, ρίχνοντας ταυτόχρονα στο «καναβάτσο» τους κιτρινόμαυρους.

Διαιτητής: Α. Αλιάγας
Βοηθοί: Χ. Πλάκας – Ε. Δεμερτζής
Παρατηρητής: Α. Δρομούσης

ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ: Μικρός, Χωραβάτης (46΄ Τσολιάκος), Χριστοδουλίδης, Γεωργιάδης, Γαλανός, Καλαϊτσίδης, Τσακάι (70΄ Σεβαστής), Κουσίδης (86΄ Δραγάσης), Αγάθης (80΄ Γκελάι), Σαχόλι, Καμπόλης

ΒΥΖΑΣ: Μπαλασάκης, Φλέγκας, Λαλαής, Έβερετ, Πατσιονίδης, Καραγιάννη (79΄ Εμετό), Βούκα, Ετζουμέζου, Δρίτσας, Κλωνάρης, Μαζιώτης (63΄ Κουρκούτης)