Με γκολ στις καθυστερήσεις ο ΜΙΜΑΣ πήρε το ντέρμπι

Μεγάλη νίκη για τον ΑΟ ΜΙΜΑΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ επί της αντίστοιχης ομάδος του ΒΥΖΑΝΤΑ με σκορ 2-1, στο ντέρμπι που δέσποζε στην 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΔΑ.

Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε απ’ το μεγάλο πάθος και των δυο ομάδων για την νίκη, αλλά οι – τυπικά γηπεδούχοι – ποδοσφαιριστές του Μίμα,  ήταν αυτοί που ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Από την άλλη πλευρά, οι «κιτρινόμαυροι» του Μάκη Πανταζή, είχαν την ατυχία να στερηθούν των υπηρεσιών τριών βασικών ποδοσφαιριστών τους, των Σερέπα, Πουλάκου και Μάλλη, οι οποίοι δεν αγωνίστηκαν λόγο τραυματισμών.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά, αλλά το γκολ με το οποίο προηγήθηκαν στο 21’ λεπτό του ματς, προήλθε από λάθος του τερματοφύλακα των «κιτρινόμαυρων»  Ανδρέου. Ο έμπειρος πορτιέρο του Βύζα επιχείρησε έξοδο, έπιασε όμως «αέρα» όπως συνηθίζετε να λέγεται και ο μέσος του Μίμα  Λαοκράτη Μπαγδάτογλου με ψύχραιμο πλάσε, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, ο Βύζας εμφανίστηκε καλύτερος από το πρώτο μέρος. Ανέκτησε τον χώρο του κέντρου, κέρδισε αρκετές μονομαχίες, αλλά οι ποδοσφαιριστές του εμφανώς επηρεασμένοι από το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ, είχαν αρκετές λανθασμένες επιλογές.

Από το 80’ λεπτό και μετά, οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να ασκούν τρομακτική πίεση προκειμένου για να φτάσουν στην ισοφάριση. Στον επιπλέον χρόνο ομως (καθυστερήσεις), το ντέρμπι απόκτησε άγρια ομορφιά..

Στο 90+2,  Ο Βύζας με κοντινό σουτ του Έβερετ, έφερε το ματς στα ισα, δείχνοντας ότι έστω και στο τέλος, θα μπορέσει να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Πριν όμως προλάβουν καλά-καλά να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων, ο Βλαχοκυριάκος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με δυνατό μονοκόμματο σουτ στην κίνηση, πέτυχε το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

**Η ήττα στην οποία υποχρεώθηκε ο Βύζας, επέφερε σημαντικές ανακατατάξεις στην κορυφή του βαθμολογικού πινάκα και είχε σαν αποτέλεσμα, την αναρρίχηση στην πρώτη θέση του Ακράτητου Άνω Λιοσίων, αλλά και την μείωση της βαθμολογικής διαφοράς μεταξύ των πρωτοπόρων ομάδων (Ακράτητου – Βύζα – Πανελευσινιακού και ΑΟ Μίμας Μικρασιατική).

Διαιτητής: Α. Αλιάγας
Βοηθοί: Β. Νατσιόπουλος, Γ. Χαντζίκος
Παρατηρητής: Σ. Τσακαλίδης

ΑΟ ΜΙΜΑΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ: Μάππας, Τζαφέρης, Γκουτσούλας, Συριανός, Νότα, Μαρούδης, Λέζι (64΄ Τοπάλης), Μανώλης, Μπαγδάτογλου (88΄ Ασπιώτης), Βλαχοκυριάκος, Πατσιονίδης (36΄ Χαμπιλάι, 81΄ Τουμπαρίδης)

ΒΥΖΑΣ: Ανδρέου, Μουσκάι, Χάρμπαλης (79, Μαυρονάσος), Έβερετ, Εμετό (46΄ Δέσκος), Κουρκούτης, Βούκα, Καραγιάννης, Φλέγκας, Κλωνάρης, Δρίτσας