Νίκη γοήτρου για τον Άτταλο – Επικράτησε με 2-0 επί του Βύζα

Με μια μεστή εμφάνιση – κυρίως στο Α’ ημίχρονο – Ο Άτταλος επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι με τον Βύζα με 2-0, τερματίζοντας με αυτό τον τρόπο το νικηφόρο σερί των εννέα αγωνιστικών των «κιτρινόμαυρων». Οι παίκτες του Σάκη Δέδε ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να διευρύνουν και άλλο το σκορ και γενικότερα πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση.

Από την πλευρά τους, οι ποδοσφαιριστές του Βύζα έχασαν ένα ολόκληρο σαρανταπεντάλεπτο παίζοντας υποτονικά, με αρκετά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και στην άμυνα, γεγονός που επέτρεψε στους αντιπάλους τους να επικρατήσουν σχεδόν ολοκληρωτικά στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυναμικά, έκαναν ευκαιρίες και αν ήταν περισσότερο ουσιαστικοί στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν να επιτύχουν κάποιο τέρμα.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο 7΄ λεπτό, ο Άτταλος προηγήθηκε με τον Χριστοδουλίδη. Ο Νεαρός χαφ, έπιασε δυνατό διαγώνιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κατσικούρη γράφοντας ετσι το 1-0.
Στο 14΄ ο Δρίτσας έπειτα από σέντρα του Λάλα, βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε αποτελεσματικά ο τερματοφύλακας Σταθόπουλος.
Στο 16΄ λεπτό, κεφαλιά από καλή θέση του Γκελάι, ψηλά άουτ.
Στο 19΄ εξαιρετική ενέργεια του Στρατιδάκη, ο οποίος τράβηξε  επάνω του τον Κατσικούρη, τροφοδότησε τον ελεύθερο Χριστοδουλίδη, ο οποίος σούταρε άουτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.
Στο 36΄ λεπτό, ο Στρατιδάκης με κεφαλιά ύστερα από λανθασμένη έξοδο του Κατσικούρη πέτυχε το 2-0.
Στο 57΄ σωτήρια απόκρουση του τερματοφύλακα του Άτταλου σε εκτέλεση έμμεσου από τον Μάλλη.
Στο 66΄ θεαματικό γκολ του Mάλλη, που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
και τέλος στο 72΄ λεπτό, τετ-α-τετ του Κλωνάρη, αλλά το συρτό σουτ που επιχείρησε, πέρασε μόλις άουτ από το δεξιό κάθετο δοκάρι.

Διαιτητής: Σπύρος Σταθόπουλος

Βοηθοί: Βαλκάνος, Πλάκας

ΑΤΤΑΛΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (προπονητής Σάκης Δέδες): Σταθόπουλος (46΄ Μουκέας), Τζαφέρης, Παπαδόπουλος, Μαριόλης, Γαλανός, Καλαϊτζίδης, Τζελάι (75΄ Ελέζι), Χριστοδουλίδης (64΄ Βασίλης), Στρατιδάκης, Κουσίδης, Χωραβάτης (70΄ Χατζής).

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ (προπονητής Μάκης Πανταζής): Κατσικούρης, Μάλλης, Μουσκάι, Μήτσος Α., Εμετό, Κουρκούτης,Δρίτσας, Καραγιάννης, Λάλας (52΄ Τσίγκρης), Κλωνάρης, Δέσκος (78’Πανταζής).