Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Βάδην στη Μέγαρα


Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στους Άνδρες και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στις γυναίκες ήταν οι νικητές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ βάδην, που έγινε σήμερα στην περιοχή Βαρέα στην παραλία Μεγάρων. Ο Παπαμιχαήλ τερμάτισε πρώτος τα 20χλμ. βάδην σε 1ώρα 28.58, με δεύτερο τον Κώστα Ντεντόπουλο (1.31.39) και τρίτο τον Δημήτρη Τσορδιά (1.36.11).

Στις γυναίκες η Ντρισμπιώτη τερμάτισε σε 1.34.44, πολύ κοντά στο 1.34.30, που είναι το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου, το οποίο θα έχει την ευκαιρία να πιάσει στις επόμενες διοργανώσεις. Δεύτερη με 1.40.09 ήταν η Παναγιώτα Τσινοπούλου και τρίτη η Αγγελική Μακρή με 1.44.08.

Στα 10χμ. βάδην Κ20 ο Γιώργος Τζατζιμάκης για μία ακόμη φορά ήταν εξαιρετικός. Ο νεαρός διένυσε την απόσταση σε 42.00, πολύ κοντά στο 41.38, που είναι το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας και ανήκει στον Ζαχαρία Τσαμουδάκη. Ο αθλητής του Ηλία Γκαραβέλα πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ, ενώ η επίδοση του είναι καλύτερη από το 43.00, που απαιτείται για συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας του στο Τάμπερε. Στο αντίστοιχο αγώνισμα Νεανίδων η νίκη πήγε στην Κυριακή Φιλτισάκου με 51.37.

Στην κατηγορία Κ18 η Όλγα Φιάσκα ήταν και πάλι πολύ καλή, αφού όχι μόνο ήταν νικήτρια στα 5χλμ., αλλά με 24.26.5 πέτυχε επίδοση καλύτερη από 24.40, που απαιτείται για συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 στο Γκιορ.

Στους Παίδες ο Άνθιμος Κελεπούρης διένυσε τα 10χλμ. βάδην σε 46.15 και πλέον κυνηγά το 45.50, που θα του δώσει δικαίωμα συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18.

 

Αποτελέσματα

20Km Ανδρών
θέση Ε.Γ. Κατηγορία Σύλλογος Επίδοση Παρατηρήσεις
1 ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1988 ΑΝΔΡΩΝ ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ 1:28:58
2 ΝΤΕΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ-ΑΛ 1994 ΑΝΔΡΩΝ ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 1:31:39
3 ΤΣΟΡΔΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1996 ΑΝΔΡΩΝ ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 1:36:11
4 ΣΤΑΜΕΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1989 ΑΝΔΡΩΝ ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 1:37:31
5 ΒΑΙΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1995 ΑΝΔΡΩΝ ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 1:45:15
6 ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 1997 ΑΝΔΡΩΝ ΠΑΟ ΘΕΡΣΙΠΟΣ Ο ΕΡΩΕΟΣ 1:46:57
7 ΤΣΙΤΟΓΛΟΥ ΗΣΑΙΑΣ 1963 ΑΝΔΡΩΝ ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ 1:48:19
8 ΚΑΛΑΙΤΖΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1997 ΑΝΔΡΩΝ ΠΑΟ ΘΕΡΣΙΠΟΣ Ο ΕΡΩΕΟΣ 2:03:09
ΜΟΥΖΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1991 ΑΝΔΡΩΝ ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ DNF
ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1967 ΑΝΔΡΩΝ ΟΦΗ DNS
20Km Νέων Ανδρών
θέση Ε.Γ. Κατηγορία Σύλλογος Επίδοση
1 ΤΣΟΡΔΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1996 ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 1:36:11
2 ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 1997 ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΠΑΟ ΘΕΡΣΙΠΟΣ Ο ΕΡΩΕΟΣ 1:46:57
3 ΚΑΛΑΙΤΖΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1997 ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΠΑΟ ΘΕΡΣΙΠΟΣ Ο ΕΡΩΕΟΣ 2:03:09
20Km Γυναικών
θέση Ε.Γ. Κατηγορία Σύλλογος Επίδοση
1 ΝΤΡΙΣΜΠΙΩΤΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ 1984 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 1:34:44
2 ΤΣΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 1990 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΣ ΒΕΛΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ 1:40:09
3 ΜΑΚΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 1978 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 1:44:08
4 ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛΙΤΣΑ 1983 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 1:47:06
5 ΑΛΙΚΑΝΙΩΤΗ ΣΟΦΙΑ 1998 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 1:48:52
6 ΚΟΥΡΚΟΥΤΣΑΚΗ ΕΥΣΤΑΘΙΑ 1998 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 1:50:31
7 ΒΑΙΤΣΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ 1998 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 1:54:04
8 ΚΟΡΚΟΥ ΖΩΗ 1996 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 1:54:49
9 ΜΠΑΝΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 1998 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΑΟ ΘΕΡΣΙΠΟΣ Ο ΕΡΩΕΟΣ 1:56:03
10 ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ 1996 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 2:06:56
ΒΑΙΤΣΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 1994 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ DNF
ΑΣΤΕΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ 1989 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ DNF
20Km Νέων Γυναικών
θέση Bib Ονοματεπώνυμο Ε.Γ. Κατηγορία Αριθμ.
Μητρώου
Σύλλογος Επίδοση
1 507 ΑΛΙΚΑΝΙΩΤΗ ΣΟΦΙΑ 1998 ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 321977 ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 1:48:52
2 502 ΚΟΥΡΚΟΥΤΣΑΚΗ ΕΥΣΤΑΘΙΑ 1998 ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 320181 ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 1:50:31
3 501 ΒΑΙΤΣΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ 1998 ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 313989 ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 1:54:04
4 503 ΚΟΡΚΟΥ ΖΩΗ 1996 ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 304711 ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 1:54:49
5 512 ΜΠΑΝΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 1998 ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 327697 ΠΑΟ ΘΕΡΣΙΠΟΣ Ο ΕΡΩΕΟΣ 1:56:03
6 510 ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ 1996 ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 334925 ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 2:06:56

10Km Εφήβων
θέση Ονοματεπώνυμο Ε.Γ. Κατηγορία Σύλλογος Επίδοση
1 ΤΖΑΤΖΙΜΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1999 ΕΦΗΒΩΝ ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 42:00.0
2 ΣΤΑΜΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 2000 ΕΦΗΒΩΝ ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 48:37.0
10Km Νεανίδων
θέση Ονοματεπώνυμο Ε.Γ. Κατηγορία Σύλλογος Επίδοση
1 ΦΙΛΤΙΣΑΚΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ 2000 ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 51:37.0
2 ΚΕΛΕΜΕΝΗ ΜΠΑΡΙΜΕ 1999 ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 52:55.0
3 ΣΑΛΜΑ ΕΥΣΤΑΘΙΑ 2000 ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΙΛΙΟΥ 54:46.0
4 ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΑΛΙΚΗ 1999 ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 59:59.0
10Km Παίδων
θέση Ονοματεπώνυμο Ε.Γ. Κατηγορία Σύλλογος Επίδοση
1 ΚΕΛΕΠΟΥΡΗΣ ΑΝΘΙΜΟΣ 2001 ΠΑΙΔΩΝ ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 46:15.0
2 ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ 2003 ΠΑΙΔΩΝ ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 53:32.0
3 ΜΠΟΥΣΔΑΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 2003 ΠΑΙΔΩΝ ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 56:26.0
5Km Κορασίδων
θέση Ονοματεπώνυμο Ε.Γ. Κατηγορία Σύλλογος Επίδοση
1 ΦΙΑΣΚΑ ΟΛΓΑ 2001 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 24:26.5
2 ΣΤΑΜΠΟΥΛΗ ΕΛΠΙΔΑ 2002 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 25:47.2
3 ΣΕΦΕΡΙΑΔΗ ΜΑΡΙΑ 2001 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 26:10.1
4 ΦΛΩΡΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 2003 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 29:16.3
5 ΡΕΤΖΕΠΑΙ ΣΕΜΙΝΑ 2002 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΠΑΟ ΘΕΡΣΙΠΟΣ Ο ΕΡΩΕΟΣ 29:21.5
6 ΤΖΑΤΖΙΜΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2003 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 30:36.8
7 ΓΑΤΗ ΜΑΡΙΑ-ΦΙΛΙΠΠΑ 2002 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 32:07.6
8 ΤΣΙΑΝΑΒΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 2001 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 33:19.9
9 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΖΑΦΕΙΡΙΑ 2003 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ 34:27.8

 

Κοινοποίηση σε :
Προηγούμενο άρθρο Από τις 12 έως και τις 18 Μαρτίου 2018 το Athens Wine Week
Επόμενο άρθρο TAEKWONDO: 3η στο πανελλήνιο πρωτάθλημα η Οικονομοπούλου Μαρία