Παραλίγο …έμφραγμα ο Βύζας

Ένα ματς που θα μπορούσε να εξελιχθεί σε θρίαμβο, εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ για τους «κιτρινόμαυρους».

Χαμένες ευκαιρίες, δοκάρι και ένα γκολ οφσάιντ, διαμόρφωσαν το τελικό 2-2, στο δημοτικό γήπεδο Μεγάρων.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν κακό, με τους παίκτες και των δυο ομάδων να συναγωνίζονται στα λάθη. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάλα, έπειτα από χέρι του Συμεωνίδη.

Στην επανάληψη σχεδόν με τη σέντρα (47’ λεπτό), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με διαγώνιο σουτ του Παντελίδη. Από το σημείο αυτό και μετά, το ματς παίχτηκε σχεδόν στο μισό γήπεδο! Οι παίκτες του Βύζα επιτίθονταν κατά κύματα, όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα βρισκόμενος σε μεγάλη μέρα, εξουδετέρωνε τις όποιες απειλές κατάφερναν να δημιουργήσουν οι γηπεδούχοι.

Ότι ομως δεν κατάφερε να επιτύχει ο Βύζας, το κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στην φάση του 56’ λεπτού, όταν ο Λαμπρινάτος από εμφανή θέση οφσάιντ, διπλασίασε τα τέρματα για λογαριασμό του Απόλλωνα.

Ενώ λοιπόν όλα έδειχναν ότι οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονταν μπροστά σε μια ήττα έκπληξη, ο Γ. Κλωνάρης στην εκπνοή του αγώνα, με πλασέ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσια γράφοντας το τελικό 2-2.

Διαιτητής: Φίτσας

Βοηθοί: Παύλος, Χαντζίκος

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Κατσικούρης, Δέσκος, Χάρμπαλης, Χατζηπαπάς, Εμετό, Κουρκούτης, Λάλας (76’Δρίτσας), Κλωνάρης Γ,Κλωνάρης Π, Μάλλης (56’Τσίγκρης), Παναγιωτόπουλος,.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΙΩΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ: Αιβαλιώτης, Δανιηλίδης, Λαμπρινάτος Γ. (74’Αδελφόπουλος), Πετσίτης, Αμπαζάι, Συμεωνίδης, Λακάι, Κομιώτης (46’Ευσταθιάδης), Λαμπρινάτος Ι. Χιονίδης (46’Παντελίδης), Σοφιανίδης (66’Εριχίδης).