Φαβορί για την άνοδο ο Βύζας συνεχίζει αήττητος

Σπουδαίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 4 Νοέμβριου, στο γειτονικό ντέρμπι μεταξύ των ομάδων του Βύζαντα και της Νέας Περάμου.

Τελικός νικητής η ομάδα των Μεγάρων με σκορ 3-1, σε ένα ματς που τα είχε σχεδόν όλα. Γκολ, δοκάρια, πέναλτι, αλλά και ένα σορό χαμένων ευκαιριών (κυρίως από πλευράς Βύζα), ήταν αυτά που συνέθεσαν το πάζλ του αγώνα της 5ης αγωνιστικής, που διεξήχθη στο δημοτικό γήπεδο Μεγάρων.

Ο Βύζας, προηγήθηκε σχεδόν με γκολ απ’ τα αποδυτήρια, μόλις στο 7’ λεπτό. Ο Κλωνάρης έγινε κάτοχος της μπάλας και με αριστουργηματικό σουτ, την έστειλε στην δεξιά γωνία του Κεχαγιά, ανοίγοντας το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 37’ λεπτό, όταν το δυνατό σουτ του νεαρού Σαχόλι τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κατσικούρη. Ότι όμως δεν κατάφεραν στο 37’ λεπτό, το πέτυχαν τρία λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 40’ λεπτό, όταν μετά από λάθος του Φλέγγα, ο Χριστοδουλίδης έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην μικρή περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Κατσικούρη κάνοντας το 1-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους και στο 66’ λεπτό, κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μάλλη από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, Κεχαγιά.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μάλλης, κάνοντας με αυτό τον τρόπο το 2-1.

Το «κερασάκι στην τούρτα» για τους γηπεδούχους, έβαλε στο 83’ λεπτό ο  Πουλάκος με δυνατό διαγώνιο σουτ,  κάνοντας έτσι το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Φ. Ντάουλας

Βοηθοί: Κρέτσιμος-Φαρμάκης

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Κατσικούρης, Μάλλης, Χάρμπαλης, Εβερετ, Φλέγγας, Μουσκάι (59’ Κουρκούτης), Βούκα (70’Πουλάκος), Καραγιάννης, Δρίτσας (82’Τσουμάκας), Κλωνάρης,Σερέπας (87’Γ. Κουφής)

ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ: Κεχαγιάς, Χωραβάτης (67’ Δραγάσης), Χριστοδουλίδης, Γεωργιάδης, Γαλανός (85’Νάκος), Καλαιτσίδης, Τσολιάκος, Σαχόλλι, Σεβαστής (78’Πρόκου), Κουσίδης, Καμπόλης.