2-0 ο Βύζας συνεχίζει να καταδιώκει τον Ακράτητο

Αν και δυσκολότερα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, ο Βύζας επικράτησε επί του Θρασύβουλου με σκορ 2-0. Το παιχνίδι διεξήχθη στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής, το Σάββατο 24/11 στο δημοτικό γήπεδο Μεγάρων.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Μάκη Πανταζή  είχαν την υπεροχή, αλλά κυριαρχούσε η νευρικότητα στο παιχνίδι τους. Παρόλα αυτά, στο 41′ λεπτό, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο  Σερέπας, αποκρούστηκε στην αρχή από τον τερματοφύλακα του Θρασύβουλου Μολντοβάν, ενώ στην συνέχεια η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι καταλήγοντας άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αλλαγές που πραγματοποίησε ο προπονητής των γηπεδούχων έδωσαν την απαραίτητη επιθετική πνοή στους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι με την συνεχή παρότρυνση των φιλάθλων τους που είχαν σχεδόν κατακλύσει το γήπεδο, άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο αγωνιστικό χώρο.

Η πίεση των παικτών του Βύζα καρποφόρησε τελικά στο 80′ λεπτό. Ο Βύζας κέρδισε κόρνερ, ο Σερέπας ανέλαβε να το εκτελέσει και ο Εβερετ με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Δώδεκα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 92’ λεπτό και ενώ το ματς είχε μπει στις καθυστερήσεις, ο Βούκα με ωραίο σουτ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

* Στο 89’ λεπτό, ο διαιτητής Χρόνης άφησε τον Θρασύβουλο με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Λένας.

** Στον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη του Σπύρου Σαλματάνη παλαίμαχου ποδοσφαιριστή και γενικού αρχηγού του Βύζαντα.

Διαιτητής: Γ.  ΧΡΟΝΗΣ

Βοηθοί: ΠΑΥΛΟΣ – ΝΑΤΣΙΟΠΟΥΛΟΣ

Παρατηρητής αγώνα: Σ. ΔΡΙΚΟΣ

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Ανδρέου, Δρίτσας (69’Πουλάκος), Χάρμπαλης (80’Μαυρονάσος), Εβερετ, Εμετόβ (60’ Κουρκούτης), Φλέγγας, Βούκα, Καραγιάννης (84’ Μήτσος Α), Μάλλης, ΚΛωνάρης, Σερέπας.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ: Μολντοβάν, Χαντζόκος, Μιχαλάκος, Λένας, Σφακιανάκης, Πλαβούκος (88’Λάλας), Χαιντούτης (84’ Ζώης), Μετοχιάτης, Λώλος, Κοντοπύλης Α, Αγγελιδάκης.