ΑΙΓΑΛΕΩ – ΙΩΝΙΚΟΣ: Σε 15 λεπτά ήρθε «τούμπα» το ντέρμπι της Football League

Τι και αν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ απ’ τα αποδυτήρια με κεφαλιά του Σταματάκη, τι και αν στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστικοί, ο Ιωνικός ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Football League, επικρατώντας επί του Αιγάλεω με σκορ 1-2, σκαρφαλώνοντας με αυτή του τη νίκη στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα (ισοβαθμεί με τα Τρίκαλα).

Το παιχνίδι είχε πάθος και ένταση, θυμίζοντας παλιές καλές εποχές, τότε που και οι δυο ομάδες αγωνίζονταν στην Α’ Εθνική. Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, έδειξαν ότι θέλουν την νίκη και ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 4ο  λεπτό, βάζοντας κυριολεκτικά φωτιά στις εξέδρες του «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης».

Οι φιλοξενούμενοι, μετά το γκολ που δέχτηκαν αντέδρασαν και στο 21ο λεπτό, ο Κρητικός με ωραία κεφαλιά – έπειτα από εκτέλεση φάουλ – έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, δεκαπέντε λεπτά αργότερα (37ο λεπτό) και ενώ οι παίκτες του Αιγάλεω έδειχναν να είναι ακόμη επηρεασμένοι από την ισοφάριση, ο Μανάλης εκμεταλλεύτηκε νέα αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων, διπλασιάζοντας τα τέρματα για λογαριασμό της ομάδας του, κάνοντας το 1-2 (σκορ ημιχρόνου).

Στην επανάληψη, το Αιγάλεω με τους Ροτζέριο Μάρτινς και Πετρόπουλο (πέρασαν ως αλλαγή), άσκησε ασφυκτική πίεση προς την αντίπαλη εστία, όμως ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων Κουρεπίνης, είχε απάντηση στις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι, κρατώντας το σημαντικό από βαθμολογικής πλευράς αποτέλεσμα για την ομάδα του, μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης του αγώνα.