ΒΥΖΑΣ: Πρώτο δείγμα θετικό

Ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, ο ΒΥΖΑΣ επικράτησε επι της ΛΑΜΠΕΡΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ, πετυχαίνοντας την πρώτη επίσημη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Μ. Στασινόπουλου σκόραραν τρεις φορές με τους  Μηλιώτη (αυτογκόλ), Γάλα και Κλωνάρη, ικανοποίησαν τους φιλάθλους τους, αλλά όχι και τον προπονητής τους, αφού στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα χαλάρωσε αρκετά, με αποτέλεσμα ο κόουτς των κιτρινόμαυρών να κάνει υποδείξεις σε έντονο ύφος.

Ο ΒΥΖΑΣ παρουσίασε ένα καλοδουλεμένο σύνολο, με πληρότητα σε όλες τις γραμμές, γεγονός που επιβεβαιώνει τα πρώτα συμπεράσματα που προέκυψαν από τους αγώνες κυπέλλου και τον τοποθετούν ως φαβορί για την άνοδο.

Το 1-0 έγινε με αυτογκόλ του Μηλιώτη, έπειτα από κρεσέντο χαμένων ευκαιριών των παικτών του Βύζαντα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό γκολ (2-0) με τον Γάλα, που  διπλασίασε τα τέρματα των «κιτρινόμαυρών» με ωραίο μακρινό σουτ.

Το 3-0 ήλθε στο 81′ λεπτό, όταν ο Κλωνάρης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα Πορανίδη.

Ο Βύζας θα μπορούσε να επιτύχει και τέταρτο γκολ, εάν το διαγώνιο συρτό σουτ του Γάλα στο 64’ λεπτό, δεν κατέληγε στο κάθετο δοκάρι του Πορανίδη.

Διαιτητής: Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
Βοηθοί: Ζ. ΚΟΡΕΣΤΗ, Β. ΘΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Παρατηρητής Αγώνα: ΤΣΑΚΑΛΙΔΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

ΛΑΜΠΕΡΗ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ: Πορανίδης, Βλαχόπουλος, Λυμπέρης (86′ Κακλαμάνης), Τσατίδης, Μηλιώτης, Δρούγγος Δ, Χιονίδης (89′ Τζάνος), Γκέρτσος, Οσμάνης (10′ λόγω τραυματισμού Vlekos), Γκίνης, Μπέκος (62′ Δρούγγος Μ).

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Αρχοντάκης, Μουσκάι, Τοππτίδης, Πατσιονίδης, Βελέντζας, Φλέγκας, Κλωνάρης, Σιδέρης (90′ Δρυμούσης), Παπαδάκης (65′ Χάρμπαλης), Τσιγγόπουλος (89′ Ρόκου), Γάλας.

(foto: topiko24)