Λύτρωση για τον ΜΕΓΑΡΙΚΟ στις καθυστερήσεις

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το εφετινό πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας ΕΠΣΔΑ η ομάδα του Μεγαρικού, επικρατώντας τελικά στις καθυστερήσεις του αγώνα επι του Ερμή Άνω Λιοσίων με σκορ 1-0.

Οι παίκτες του Γ. Χατζή ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, έχασαν σωρεία ευκαίρων (κυρίως λόγο του πολύ καλού τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων), αλλά θα μπορούσαν κιόλας – κόντρα στη ροή του αγώνα – να έχουν χάσει το ματς, αν οι πιτσιρικάδες του Ερμή, ήταν περισσότερο έμπειροί στις λίγες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Οι φιλοξενούμενοι με καθαρά αμυντικό προσανατολισμό, προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους και ως ένα σημείο τα κατάφεραν. Μάλιστα, τη πρώτη φορά που κατάφεραν να επισκεφτούν με αξιώσεις τα καρέ του Μεγαρικού, κέρδισαν πέναλτι (39’ λεπτό) σε ανατροπή του Ιακωβίδη. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Πετρίδης, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Ανδρέου, απέκρουσε εντυπωσιακά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (στο 43’), ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κερδίσουν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σερταρίδης, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων Ματουσιάκ, έπεσε στην σωστή κατεύθυνση αποκρούοντας το χαλαρό πλασέ του παίκτη του Μεγαρικού.

Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+), με άπιστο σουτ του Βασιλειάδη, έξω από την γραμμή της μεγάλη περιοχής, παρα την προσπάθεια του πορτιέρο των φιλοξενουμένων.

Διαιτητής: ΛΑΜΠΡΟΥ Β.

Βοηθοί: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Ν. – ΤΣΑΜΠΟΥΡΑΣ Δ.

Παρατηρητής Αγώνα: ΚΟΚΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΜΕΓΑΡΙΚΟΣ: Ανδρέου, Γεωργακής, Χριστοδουλίδης, Μαυρίδης, Μωραΐτης, Βασιλειάδης, Στέφας (65’ Άλκος), Στεφανίδης, Σερταρίδης (78’ Καλιπέτσης), Κουφής(75’ Μητρόπουλος), Πετρόπουλος(57’ Σάκοβ).

ΕΡΜΗΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ: Ματουσιάκ, Θάνος, Στέφου, Κοντογιάννης, Κίσσας, Πλακουμέντας, Παπάζογλου, Κεχρής, Ιακωβίδης, Πετρίδης, Χατουτσίδης.